Discours du Roi à l’occasion de la visite interrégionale

Toespraak van Z.M. de Koning ter gelegenheid van het interregionaal bezoek
-
Discours de S.M. le Roi à l’occasion de la visite interrégionale
Proximus Base Camp, 21/04/2026
Dames en heren,
Het verheugt mij om deze eerste dag van onze interregionale missie hier in het Proximus Base Camp af te kunnen sluiten, de thuisbasis van de Rode Duivels en de Red Flames, die ons land met trots in de wereld uitdragen.
Ik ben blij met de formule die wij gevonden hebben: twee dagen in een informele, gemoedelijke sfeer, inhoudelijk sterk en wederzijds verrijkend. Ik dank VOKA en AKT voor hun genereuze inzet en efficiënte samenwerking.
Onze economie leeft van de export.
Het vraagt van jullie, bedrijfsleiders, een niet aflatende inspanning om markten te veroveren, om in steeds moeilijkere omstandigheden de concurrentie aan te gaan met buitenlandse bedrijven, vaak ver weg van jullie thuisbasis.
De Koningin en ik hebben samen voor vele Belgische bedrijven overal ter wereld deuren geopend. Ik verheug mij erop dat de Koningin onze komende economische missies zal leiden. En uiteraard zullen de Koningin en ik onze ondernemingen tijdens onze Staatsbezoeken blijven steunen.
De wereld verandert snel en wij moeten de krachten bundelen om op wereldvlak concurrentieel te blijven.
Intussen zijn we beland in een periode van geopolitieke spanningen die in het bijzonder Europa treffen.
In deze context lijkt het mij belangrijk te benadrukken welke enorme meerwaarde het heeft om nog beter samen te werken binnen ons eigen land, door voort te bouwen op elkaars sterktes en expertise.
Dat is precies het doel van deze tweedaagse: leren van de beste praktijken en daarop voortbouwen om samen te groeien. De economische weefsels van het noorden en het zuiden van het land vullen elkaar aan. Meer regionale uitwisseling en kruisbestuiving is dan ook essentieel. Net als een grotere geografische mobiliteit tussen de regio’s op de arbeidsmarkt.
In onze gezamenlijke ambitie om opnieuw groei te realiseren, wil ik vanavond ook de transformerende impact van innovatie en onderzoek onder de aandacht brengen. In het bijzonder de opkomst van artificiële intelligentie.
Vandaag is de impact van AI op bedrijven en overheden ingrijpend: we evolueren van experimentele proefprojecten naar een strategische noodzaak. Internationale studies tonen aan dat de economische voordelen van AI steeds tastbaarder worden, met als gevolg een enorme efficiëntiewinst.
Het zijn vooral de grote bedrijven die vooroplopen en een hogere acceptatiegraad van AI laten zien, terwijl dat bij de KMO’s nog te beperkt is.
Avec l’intelligence artificielle nous vivons un cycle de progrès technologique sans précédent. Tirons-en le meilleur parti.
L’intelligence artificielle va changer notre façon de penser, de travailler, de vivre individuellement et collectivement.
Il ne faudrait pas en subir les conséquences, mais au contraire les anticiper, et surtout appréhender ensemble, avec les acteurs privés et publics, cette révolution qui est en marche.
Aussi j’appelle de mes vœux que nous puissions bâtir une coalition, à l’échelle nationale, où toutes les forces vives du pays joindraient leurs forces afin de faire de la Belgique un pays à la pointe de l’usage de l’intelligence artificielle.
Avec vigilance et lucidité afin d’éviter un recours débridé, mais aussi sans tabou ni diabolisation.
Une telle coalition devrait nous permettre de fixer des règles éthiques et de gouvernance, mais aussi d’encourager et de démystifier l’usage de cette technologie. C’est particulièrement utile pour les entreprises de notre pays qui ont à souffrir d’une diminution de la productivité. Une généralisation contrôlée de l’intelligence artificielle devrait permettre de renouer avec ce point fort de notre économie qu’a toujours été son taux élevé de productivité.
Saisissons ces opportunités immenses pour ouvrir une nouvelle période de croissance économique et de création de prospérité dans notre pays.
Les gains de productivité annuels en Belgique, et plus largement en Europe, sont tombés à seulement 0,5 % par an, ce qui entraîne une croissance économique trop faible, autour de 1 %.
Des études indiquent que les gains de productivité supplémentaires grâce à l’IA pourraient porter la croissance économique à 2 % par an. Cela ferait une différence considérable pour le maintien de notre prospérité.
Travaillons ensemble — entreprises, universités et pouvoirs publics — pour accélérer et faire de l’IA un atout stratégique pour notre pays.
J’espère, pour conclure, qu’à l’issue de ces deux journées, nous pourrons bâtir sur ce que nous aurons appris les uns des autres.