Toespraak van Zijne Majesteit de Koning der Belgen ter gelegenheid van het Staatsbanket ter ere van Hunne Majesteiten de Keizer en Keizerin van Japan

Toespraak van
Zijne Majesteit de Koning der Belgen
ter gelegenheid van het Staatsbanket ter ere van
Hunne Majesteiten de Keizer en Keizerin van Japan
Kasteel van Laken, dinsdag 23 juni 2026
Majesteiten, Excellenties, Dames en Heren,
Koningin Mathilde en ik zijn bijzonder verheugd om u in Laken voor dit Staatsbezoek te ontvangen. Lange tijd hebben wij uitgekeken naar uw nieuwe bezoek aan België.
Dit bezoek is een belangrijke mijlpaal in de relaties die tussen onze beide landen en ook tussen onze families bestaat.
Toen Prins Arisugawa Taruhito op uitnodiging van Koning Leopold II in 1882 België bezocht, veroorzaakte hij een fascinatie voor Japan. Deze ontmoeting lag aan de oorsprong van de Japanse Toren, hier vlakbij, waarop wij erg trots zijn en die we overmorgen zullen bezoeken.
Doch het meest gedenkwaardige vroege Japanse bezoek aan België was dat van Kroonprins Hirohito in 1921. Hij bezocht toen de Stad Leuven die in ruïnes lag, in het bijzonder de verwoeste bibliotheek. Diep ontroerd beloofde hij om bij de heropbouw te helpen. Wij blijven altijd dankbaar voor zijn grootmoedig gebaar en zullen deze erfenis morgen eren. Vijftig jaar na dit historisch bezoek keerde de Showa Keizer in 1971 opnieuw naar België voor het eerste Staatsbezoek van een Japanse Keizer.
Majesteit, ik herinner mij aan onze tijd samen hier in Laken toen we nog erg jong waren, samen met mijn oom Koning Boudewijn. Vandaag hebben wij nog enkele vertederende familiefoto’s bekeken, die door de Koning zelf gemaakt werden.
In 1985 had ik de gelegenheid om voor het eerst naar uw land te reizen. Ik was onder de indruk van de fascinerende cultuur en de schoonheid van Japan. U hebt mij tijdens elk nieuw bezoek vriendelijk ontvangen. Zo hebt u mij, onder andere, vertrouwd gemaakt met een authentieke Japanse theeceremonie. Sindsdien is Japan voor mij geen onbekende meer.
Als Kroonprinsen gingen wij joggen in het prachtige Keizerlijke Park in Tokyo, of in het park hier in Laken. Ik zal het vanavond maar bekennen: ik was onder de indruk van uw uitstekende conditie. Het was moeilijk om u bij te houden…
Kort na ons huwelijk hebben Koningin Mathilde en ik Japan in het jaar 2000 bezocht. Opnieuw voelden wij de oprechte vriendschap en de genegenheid, van uzelf en Keizerin Masako, en uw hele familie.
Mag ik u verzoeken, Majesteit, om onze hartelijke en zeer eerbiedige groeten aan de Emeritus Keizer Akihito en de Emerita Keizerin Michiko over te maken.
Majesteiten,
Tien jaar na ons onvergetelijke Staatsbezoek aan Japan, vieren wij dit jaar 160 jaar diplomatieke betrekkingen. Al die jaren waren getuigen van een rijke bloei van de ontelbare zaden die geplant werden en in alle opzichten vruchten gedragen hebben.
Dit resulteerde in één van de meest hechte relaties van België in de wereld.
Men kan de diepgang van onze bilaterale relaties niet onderschatten. Zij krijgen een nog grotere betekenis in de gepolariseerde wereld van vandaag, die vaak zoekt te verdelen eerder dan te verenigen en samen te werken. Wat wij samen hebben opgebouwd biedt hiervan een lichtend voorbeeld.
Met Japan delen wij een diepe internationale overtuiging ten voordele van multilateralisme, duurzame ontwikkeling en veiligheid gebaseerd op fundamentele waarden.
Majesteiten,
De economische aanwezigheid van Japan in België begon met Honda, de eerste Japanse investering in Europa. Vandaag zijn wij trots om een indrukwekkend aantal Japanse ondernemingen te herbergen, die bijdragen tot de welvaart van België. Zij getuigen van een standvastig vertrouwen in ons land en een solide lange-termijn inzet. Deze ondernemingen worden gedragen door een geest van voortdurende verbetering die gedeeld wordt door iedereen die eraan participeert. Zij beogen geen onmiddellijk gewin, maar streven naar een duurzame en harmonieuze groei. Zelfs wanneer de tijden moeilijk zijn, blijven zij investeren. Geïnspireerd door mijn decennialange persoonlijke interactie met de Japanse bedrijfswereld in België wil ik hulde brengen aan hun trouw en hun geloof in het gemene goed.
Majesteit, ik weet dat initiatieven die de weerbaarheid versterken tegen fenomenen veroorzaakt door natuurrampen, klimaatverandering of technisch falen u nauw aan het hart liggen. Wetenschap en technologie bieden in toenemende mate manieren om zulke veerkracht te ontwikkelen en de nadruk te leggen op doeltreffende preventie. Dankzij onze nauwe economische en wetenschappelijke samenwerking kunnen wij een verschil maken en zorgen voor een meer duurzame en veiligere toekomst voor de huidige en toekomstige generaties.
Inderdaad: Japan en België bevinden zich vandaag in de fontlijn van oplossingen op vlak van semiconductoren, praktische toepassingen van waterstof, hernieuwbare energie, optica en fotonica, biotechnologie en de digitale economie. Wij werken aan de veiligheid van onze bevolkingen door de bevordering van weerbaarheid tegen hybride bedreigingen en cyberaanvallen. Wij zorgen voor de inwoners van onze landen op vlak van gezondheid en zorg voor hen die het nodig hebben.
Majesteiten,
Voor ons, Belgen, is Japan niet enkel een economische en technologische reus. Het is misschien vooral synoniem met schoonheid en synergie van lichaam en geest. Japan is verfijning in eenvoud. Wij houden van Japanse tuinen en bewonderen Japanse kunst. Zoveel van Japan is een vanzelfsprekend onderdeel van ons dagelijkse leven geworden.
Onze bewondering voor Japan is oprecht. Veel Belgen hebben, zoals ikzelf, de reis gemaakt en hebben een sterke culturele identiteit ontdekt, samen met diepgaande gastvrijheid en levenslange vriendschappen.
In de wereld van vandaag is het goed om vrienden zoals u te hebben aan de andere kant van onze planeet. Uw bezoek moedigt ons aan om onze uitzonderlijke en onschatbare banden verder te verdiepen en uit te breiden.
Excellentie, Dames en Heren,
Mag ik u nu uitnodigen om het glas te heffen op de gezondheid en het geluk van Hunne Majesteiten de Keizer en de Keizerin van Japan.
Kan-pai!